*Bahçıvan İş İlanları

Bahçıvan Arayanlar

Bahçıvan

Kadıköy Bahçıvan İş İlanı

Kadıköy’deki sitemize 50 yaşını aşmamış tecrübeli Bahçıvan alınacaktır.  İstanbul Kadıköy’de çalışacak Bahçıvan arayan firma ve […]

Bahçıvan

Bahçıvan İlanı Menemen

Bahçıvan – Atölye Artı – Menemen Meyve Ağacı Yetiştiriciliği ve Bahçe Geliştirme İşlerine Hakim.Sebze bahçesine […]

Bahçıvan İş Tanımı

Yetenekler, Görevler, Gereksinimler ve Kariyer

Bahçıvan Ne Yapar?

Bahçıvanlar, bahçelerin, parkların ve yeşil alanların yaratılmasından, tasarımından, bakımından ve yönetiminden sorumludur.

Yaygın görevler arasında ağaçları, çalıları ve çitleri budamak, çimleri ve çimenleri biçmek ve kesmek, bitki ve çiçeklere bakmak, sulama sistemlerini yönetmek ve ayrıca bir dizi diğer zemin bakım görevleri yer alır.

Bir bahçıvanın işi, bitkilere sağlıklı ve dinç kalmaları için ihtiyaç duydukları uygun mevsimsel bakımı sağlamaktır. Bunu yapmak için bahçıvanların bitki üremesi, nakli ve yetiştirme teknikleri (örneğin çimenler, çitler, çalılar ve süs bitkileri için) bilgisine ihtiyacı vardır. Ayrıca zararlıları ve parazitleri ve diğer yaygın bitki hastalıklarını tanıyabilmeli ve gerektiğinde ekipman ve kimyasal veya doğal ürünler kullanarak uygun kontrol önlemlerini alabilmelidirler.

Bahçıvanlar ayrıca doğal taş, ahşap ve beton gibi malzemeler kullanarak bahçe ve park peyzajları ve diğer yeşil alanları tasarlamaktan ve inşa etmekten sorumludur.

Bahçıvanlar genellikle ya dışarıda ya da bir serada çalışırlar. Başlıca iş aletleri arasında kürekler, çapalar, makaslar, çim ve çit düzelticiler, biçme makineleri, motorlu testereler, sulama sprinklerleri, böcek ilacı ve herbisit püskürtücüler ve havadan ağaç budama ekipmanları vardır.

Ayrıca bahçıvanlar, güvenliklerini sağlamak için her zaman uygun kişisel koruyucu ekipmanı giymelidir.

Tipik olarak bir denetçinin emirlerini yerine getiren genel zemin bakım çalışanlarının aksine, bahçıvanlar denetim olmadan çalışabilen uzman işçilerdir.

Bahçıvanlara açık bir dizi iş fırsatı vardır. Birçoğu serbest meslek sahibidir ve şirketler, oteller, apartman blokları ve diğer özel ve kamu müşterileri gibi doğrudan müşterilere bahçe ve zemin bakım hizmetleri sağlar.

Diğer fırsatlar arasında, halka açık park ve bahçelerin bakımı ve bakımı konusunda uzmanlaşmış şirketler, ticari, belediye ve özel peyzaj işletmeleri, kreşler ve bahçe merkezleri için veya bir yapı market veya ev geliştirme mağazasının bahçe ve dış mekân bölümünde satış asistanı olarak çalışmak yer alır. . Çalışan bahçıvanların hafta sonları da dahil olmak üzere vardiyalı çalışması gerekebilir.

Bahçıvan Görev ve Sorumlulukları

Bir bahçıvanın ana görevleri şunları içerir:

• Biçme, budama, ağaç kesme ve budama

• Yeşil alanların bakımı

• Temizleme ve ayıklama

• Sulama ve sulama sistemi yönetimi

• Kimyasal ve organik herbisitlerin, pestisitlerin ve gübrelerin uygulanması

• Toprak yönetimi faaliyetleri

• Bitkilerin, ağaçların ve çalıların ekimi, yetiştirilmesi ve çoğaltılması

• Parklar, özel bahçeler ve yeşil alanlar için bitki temini

• Bahçe tasarlama ve inşa etme

• Meyve ve sebze bitkileri yetiştirmek

Bahçıvan- Gereksinimler ve Eğitim

Bahçıvanlar, botanik, ağaç yetiştirme, yetiştirme teknikleri, tarım kimyası, ergonomi, aşılama teknikleri, çiçekçilik, ekoloji, parazitoloji ve çevre hidroliği hakkında teorik ve pratik bilgiler sağlayan profesyonel bir bahçecilik kursuna katılabilirler.

Bahçıvanlar için traktör kullanma ve bitki koruma ürünleri kullanma lisansına sahip olmak da avantajlı olabilir.

Bahçıvanlık, peyzaj, bahçecilik veya tarım sektöründeki pratik deneyim, bir özgeçmişte kesin bir artı noktadır ve biçme makineleri, budayıcılar ve ot otları gibi bahçe ve çim bakım ekipmanlarını kullanma deneyimidir.

Bahçıvan Yetenekler ve Nitelikleri

İşverenler genellikle bir bahçıvanda aşağıdaki Yetenekleri ararlar:

• Bahçecilik teknikleri bilgisi

• Bitki ve çiçek bakım teknikleri bilgisi

• Profesyonel biçme, budama ve budama ekipmanı kullanma becerisi

• Güçlü el Yetenekleri

• Hassasiyet ve ayrıntılara gösterilen özen

• Kişilerarası Yetenekler ve bir ekibin parçası olarak çalışma becerisi

• Sağlık ve fiziksel uygunluk

•Esneklik

Bahçıvan Kariyer Yolu

Bahçıvanlar, zemin bakım şirketleri, bahçe merkezleri, fidanlıklar ve peyzaj işletmeleri dahil olmak üzere çok çeşitli şirketler tarafından istihdam edilmektedir. Olası kariyer yolları, belirli bir alanda uzmanlaşmayı veya daha fazla sorumluluk almayı içerir.

Yeterli deneyim kazanmış bir bahçıvan, örneğin bahçe bakım işlerini yürüten bir ekibi yönetmek veya baş bahçıvan olarak parklar ve bahçeler için inşaat ve peyzaj işlerini koordine etmek ve denetlemek gibi liderlik rolüne terfi ettirilebilir.

Çalışan için ise alternatif bir kariyer seçeneği olarak özel müşteri ve şirketlere hizmet vermek üzere kendi bahçecilik işini kurmak, genel bahçe ve zemin bakım hizmetlerini- örneğin çim biçme, çit budama, sulama yönetimi, budama ve süs budaması ve ayrıca küçük temizlik ve bakım işleri gibi- yapmaktır.

Keşfetmeye değer bir uzmanlık alanı bahçe tasarımıdır. Bir bahçe tasarımcısının işi, hacimler, boşluklar, şekiller, renkler, mimari yapılar ve bitki örtüsü ve aydınlatmanın etkin kullanımı ve ustalığı birleştirerek güzel, büyüleyici parklar ve bahçeler yaratmaktır.

Bahçe Tasarımcıları, kavramsallaştırma ve ilk mimari tasarımdan fiili gerçekleştirmeye (yani, taşlar ve çakıl taşları, banklar, göletler ve çeşmeler gibi bitki ve süs özelliklerinin uyumlu düzenlemelerinin oluşturulmasına) kadar tüm bahçe yaratma sürecinden sorumludur. Bunu yapmak için bahçecilik, botanik, çevre düzenlemesi ve mimari dahil olmak üzere geniş bir beceri çeşitliliği gerekir.

Bahçıvan İş İlanı ve Bahçıvan Arayan Şirketler

Bahçıvan Olarak Çalışmak İçin En Önemli Nedenler

Profesyonel bir bahçıvan olarak bir kariyer, bahçecilik ve açık havada çalışma tutkusu olan herkese uygundur. Bitkilere ve çiçeklere bakma konusunda yetenekli olanlar, işin gerektirdiği çok çeşitli görevlerde yeşil parmaklı yetenekleri için geniş bir çıkış yolu bulacaktır.

Hem müşteri gereksinimlerini hem de çevresel sürdürülebilirlik kriterlerini karşılayan yüksek kalitede işler sunan bahçecilikte başarılı bir kariyerin anahtarı, sürekli öğrenme ve tazeleme kursları ile desteklenen profesyonel eğitimdir.

Alternatif bir kariyer seçeneği olarak, daha girişimci bir zihniyete sahip olanlar kendi bahçe işlerini kurmayı tercih edebilirler.