*Teknisyen l Tekniker İş İlanları

Teknisyen iş ilanları

Teknisyen Elemanı iş ilanı mı arıyorsun. İstanbul ve tüm şehirlerde tek noktadan kolayca Teknisyen Elemanı iş ilanları. Üyeliksiz, formsuz hemen başvuru. Beklemeyin! Zaman kaybetmeyin. Şimdi ara, aradığın işe hemen başla.

kalite proses kontrol teknikeri, kalite proses teknikeri, kalite kontrol teknisyeni iş ilanları, proses kontrol teknikeri iş ilanları, proses kontrol teknikeri arayan firmalar, gebze iş ilanları, gebze tekniker ilanları, proses kontrol teknikeri işleri

Proses Kalite Kontrol Sorumlusu

Lise ve Meslek Yüksek Okulu mezunu, ölçü aletlerini kullanabilen (Kumpas, Mikrometre) tercihen Kalite Kontrol konusunda […]

Elektronik Teknisyeni İş İlanı

Beyaz Eşya Elektronik Montaj Teknisyeni

Büyükçekmece Pınartepe Mahallesindeki Vestel Yetkili servisimizde çalışacak, deneyimli Beyaz Eşya Elektronik Teknisyeni ve Montaj Teknisyeni aranıyor.  […]

Teknisyen

Kartal Makina Ustası İş İlanları

Mekanikten anlayan “Makina Ustası” ve “Yardımcıları” aranıyor. Kartal – İstanbul İstanbul Kartal’da çalışacak makina ustası […]

Elektrik iş ilanları

Elektrik Teknisyeni – Sancaktepe

“Elektrik Teknisyeni” aramaktayız – 2 yıllık Üniversitelerin elektrik, otomasyon, mekatronik, elektronik mezunu olmak veya ilgili […]

Beton Laboratuvar Teknikeri

Beton Laboratuvar Teknikeri

Beton laboratuvarına minimum 5 yıl tecrübeli, yapden ve excel kullanabilen “Tekniker” alınacaktır. İstanbul Ataşehir’de çalışacak […]

Elektronik Teknisyeni İş İlanı

Şerifali Servis Personeli

Şerifali’deki firmamıza Hidrolik ve Mekanik Bakım tecrübeli, Meslek Lisesi çıkışlı “Servis Elemanları” aranıyor Şerifali Teknik […]

Esenyurt Enjeksiyon Makina Operatörü

Mersin Üretim Elemanı

25 – 40 yaşlarında, PLC’li makine kullanmış, bilgisayar kullanabilen, makine bakımından, makine elektrik işlerinden anlayan, […]

Teknisyen Tekniker İş ilanları

Tuzla Teknik Ressam

Solidworks bilen deneyimli Meslek Yüksekokulu ve Meslek Lisesi mezunu Anadolu Yakası’nda oturan “Teknik Ressam” aranıyor. […]

Montaj Ustası

Bayrampaşa Montaj Ustası

Paketleme makineleri imalatına deneyimli, genç “Montaj Ustaları” alınacaktır. Bayrampaşa Montaj Ustası İş İlanı Bayrampaşa’da montaj […]

Esenyurt Enjeksiyon Makina Operatörü

Göztepe Kazancı Teknik Personel

Soyak Göztepe Sitesine; ilgili Teknik Lise yada M.Y.O’dan mezun, Kazancı sertifikalı, Tesisattan anlayan, Vardiyalı çalışacak […]

Bakım Teknisyeni: İş Tanımı, Beceriler, Sorumluluklar, Maaş

İyi bir bakım teknisyeni olmak, genellikle bir takım içinde iyi çalışma becerisine sahip olmanın yanı sıra belirli bir dizi teknik beceri gerektirir.

Bakım teknisyenlerinin sahip olduğu görev ve sorumlulukların tam bir listesini tanımlamak, bu faktörler sektöre ve faaliyet gösterdikleri organizasyona bağlı olarak değişiklik gösterdiğinden kolay bir iş değildir.

Bununla birlikte, bir bakım teknisyeni olmak veya bakım departmanınızı genişletmek için birini işe almak istiyorsanız, bilmeniz gereken her şeye kapsamlı bir genel bakış sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bakım teknisyeni ne iş yapar?

Bir bakım teknisyeninin işi, çalıştığı tesisi ve orada bulunan varlıkların çoğunu onarmak ve bakımını yapmaktır.

Teoride, bakım teknisyenleri, özel eğitim gerektirmeyen genel bakım görevlerinden sorumludur. Görevlerinin bir kısmı, görevin ne zaman beceri seviyelerinin üzerinde olduğunu ve bir elektrikçi/tesisatçı/soğutma teknisyeni vb. tarafından yapılması gerektiğini tanımaktır.

Uygulamada, birçok bakım departmanı, sorunların çoğunu kurum içinde halledebilmeleri için bu alanlarda biraz geçmişe sahip kişileri işe almaya çalışacaktır (dış kaynak kullanımı çok pahalı olabilir).

Nerede çalışırlarsa çalışsınlar, bakım teknisyenlerinin sahip olduğu bazı genel görev ve sorumluluklar şunlardır:

• atanan iş emirlerini ve kontrolleri uygulamak, yağ değişimleri, sayaç okumalarını işlemek

• çeşitli rutin bakım görevlerinin gerçekleştirilmesi

• gelen iş talepleri ile ilgilenmek

• amirlerine mevcut ve olası sorunları iletmek (çoğu zaman bakım müdürü veya tesis müdürü)

• gerçekleştirilen bakım çalışmalarını günlüğe kaydetmek için CMMS veya kâğıt kayıtları kullanma

• birlikte çalıştıkları aletlerin temizliği ve bakımı

• farklı güvenlik önlemleri ve politikalarına uymak

Bu oldukça genel bir listedir, bu yüzden en yaygın üç iş türüne ve gerçekleştirmeleri gereken belirli görevlere odaklanarak daha spesifik olmaya çalışalım.

1) Endüstriyel bakım teknisyeni

Endüstriyel bakım teknisyenleri şunlardan sorumludur:

• çeşitli üretim ve tesis ekipmanlarıyla ilgili mekanik, elektrik ve hidrolik sorunları çözmek

• mekanik arızaların giderilmesi

• gerekli bakım çalışmalarını gerçekleştirmek için teknik prosedürleri, elektrik şemalarını, servis kılavuzlarını ve iş emirlerini okumak, analiz etmek ve yorumlamak

• Yeni makinelerin, durum izleme sensörlerinin, ekipmanın (demontajı/kurulması) …

2) Bina/mülk bakım teknisyeni

Bina bakımı ve mülk bakımı temelde aynı anlama gelir, bu nedenle bu ortamlarda çalışan teknisyenlerin aynı görevleri üstlenmesi doğaldır:

• binadaki sıhhi tesisat, elektrik ve HVAC sistemlerinin değerlendirilmesi, onarımı ve bakımı

• kendi tesislerinde mekanik veya bakım sorunlarına ilişkin kiracı raporlarını almak ve bunlara yanıt vermek

• yapı içindeki yangın, karbon monoksit, duman ve diğer güvenlik sistemlerinin bakımı

Teknisyen iş ilanı

3) Filo bakım teknisyeni

Filo bakım teknisyenleri, adından da anlaşılacağı gibi, daha özel bir sorumluluk listesine sahiptir:

• tüm filo araçlarının bakımı, teşhisi ve onarımı

• tüm filo araçlarında önleyici bakım yapılması

• transit tesislerinin (tamirhane ve pompalar ve araç asansörleri gibi tüm depolanmış ekipmanlar) ve çevresinin genel bakımı

Bunlar kapsamlı listeler değildir, ancak farklı türdeki bakım teknisyenleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları gösterirler.

Bakım alanında bir iş arıyorsanız, gerekli beceri ve sorumluluklar açısından çok fazla örtüşen, reklamı yapılan birçok benzer pozisyon olduğunu göreceksiniz. Bu pozisyonlardan bazıları bakım teknisyenleri ve endüstriyel elektrikçilerdir. Herhangi bir günde onlar için ne kadar özel iş olduğuna bağlı olarak, mekanik ve elektrikçiler genellikle genel bakım işlerini yaparken görülebilir.

İyi bir bakım teknisyeni olmak için ihtiyacınız olan beceriler

Yukarıda belirtilen tüm sorumlulukları yerine getirebilmek için bakım teknisyenlerinin çok çeşitli beceri ve özelliklere sahip olmaları gerekir. En yaygın olanlara kısaca değinelim.

#1) Problem çözme becerileri

Önceden tanımlanmış üretim rakamlarına ulaşmak için bakım teknisyenlerinin genellikle görevlerini mümkün olan en kısa sürede tamamlamaları gerekir. Planlanmamış arızalardan mı yoksa planlanmış arıza sürelerinden mi bahsediyor olmamız önemli değil.

Bakım kontrol listeleri, bazı bakım süreçlerini ve onarımları kolaylaştırmaya yardımcı olsa da herhangi bir şablona uymayan birçok durum olacaktır. Bir teknisyenin arızayı incelemesi, bakım geçmişini kontrol etmesi, makine operatörleriyle konuşması ve arıza nedenini doğru bir şekilde teşhis etmesi ve gerekli düzeltici eylemleri gerçekleştirmesi için tüm bu bilgileri dikkate alması gerekir.

#2) Geniş teknik bilgi

Bakım teknisyenlerinin, görevleri her şeyden biraz bilmelerini gerektirdiğinden, genellikle her şeyin en iyisi olmaları beklenir. Bir gün arızalı elektrik anahtarlarını değiştirmeleri gerekirken, başka bir gün temel kaynak becerileri gerektiren bir görev alırlar.

Üstelik bu, endüstriyel bakım teknisyenlerinin aşina olduğu bir şeydir, bakım ekibine ek bir güç olmak isteyen teknisyen, fabrika katındaki tüm makinelerin içini ve dışını öğrenmek için ekstra çaba sarf etmelidir.

Geniş bir teknik bilgiye sahip bir bakım teknolojisi, işleri daha hızlı toplayacak ve ilk günlerinde çok fazla izlenmeleri gerekmeyecektir.

#3) Detaylara dikkat

Günlük olarak teknik sorunlarla uğraşırken, metodik bir yaklaşıma sahip olmak ve küçük ayrıntılara odaklanma becerisi son derece faydalıdır. Ters bağlanmış teller, yanlış yere çıkmış küçük bir üretim malzemesi parçası, yanlış yönde bağlanmış bir parça, düzgün sıkılmamış birkaç vida- hepsi büyük sorunlara yol açabilecek küçük sorunlar.

Ayrıntılara büyük önem veren bir teknisyen, yalnızca şirketin kârlılığına fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kendileri ve tüm iş arkadaşları için daha güvenli bir çalışma ortamı yaratır.

#4) Fiziksel yetenek

Bir bakım teknisyeni, ellerini kirletmekte tereddüt eden biri olamaz. Bu iş pozisyonu, garip pozisyonlarda çalışabilen (örneğin eğilmiş), zaman zaman ağır şeyler taşıyabilen, tüm vardiyayı ayakta geçiren, tekrar tekrar merdiven inip çıkan, vb. birini gerektirir.

Gece vardiyaları ve fazla mesai sırasında konsantre kalabilmek, fiziksel olarak zayıf bir kişi olduğunda da kolay değildir.

El becerinizin iyi olması gerektiği ve ellerinizin titremiyor olmasının büyük bir artı olduğunu söylemeye gerek yok (bombaları etkisiz hale getirmeyeceksiniz, ancak kariyeriniz boyunca kesinlikle birkaç kez böyle hissedeceksiniz!).

#5) Temel bilgisayar becerileri

Gittikçe daha fazla kuruluş reaktif bakımdan önleyici bakıma geçiyor ve bu geçişi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için modern CMMS çözümlerini kullanıyor.

Bunun anlamı, bakım teknisyenlerinin iş emirlerini okumak, iş bildirimlerini takip etmek, gerçekleştirilen bakım çalışmalarını günlüğe kaydetmek vb. için bir cep telefonunu nasıl kullanacaklarını bilmeleri gerektiğidir.

#6) Sabır

Sabır ve insan becerileri, teknik iş pozisyonları listesinde sıklıkla bulacağınız bir şey değildir, ancak bu onları daha az önemli kılmaz.

Belirli bir arızanın temel nedenini bulmak her zaman kolay olmayacaktır. Reaktif bir ortamda sürekli kesintilerle uğraşmak çok can sıkıcı olabilir. Uygun aletlere veya parçalara sahip olmamanın sonucu olan doğaçlama çözümler genellikle ilk denemede işe yaramaz.

Sabırlı kişi için bu tür sorunlarla başa çıkmak çok daha kolaydır.

Ayrıca sabır, makine operatörleri ve diğer departmanlardan iş talebi gönderen ve gerçekçi olmayan beklentileri olan kişilerle uğraşırken de yardımcı olacak bir özelliktir.

Bir bakım teknisyeni ne kadar para kazanır?

Bir bakım teknisyeninin maaşı şunlara bağlıdır:

• çalıştıkları sektör

• çalıştıkları organizasyonun büyüklüğü

• yılların tecrübesi

Mevcut pandeminin iş piyasasının bu köşesini nasıl etkileyeceği görülmeye devam ediyor. İşverenler, yaşlanan işgücüyle mücadele etmek ve işgücü eksikliğini önlemek için nitelikli işgücünü çekmenin yeni yollarını kesinlikle aramalıdır.

Bakım teknisyenleri her bakım departmanının temelidir.

Bir kuruluş pahalı makinelere, mükemmel envanter kontrolüne ve mükemmel bakım planlarına ve programlarına sahip olabilir, ancak bakım teknisyenleri sürekli olarak kötü bir iş çıkarıyorsa, bunların hiçbiri önemli olmayacaktır.